Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Blog > Komentarze do wpisu

Wręczenie nagród "Punkt Dla Łodzi".

15 kwietnia 2009 r. o godz. 15:15 w księgarni Mała Litera Art w MS2 przy ul. Ogrodowej 19 odbyła się uroczystość wręczenia nagród Punkt Dla ŁodziWręczone zostały nagrody za najlepsze działania na rzecz przestrzeni Łodzi. Przez dwa miesiące odebraliśmy od łodzian ponad 270 zgłoszeń, wskazujących 120 różnego rodzaju inicjatyw upiększających nasze miasto. Z tej liczby, jury w składzie: dr Małgorzata Hanzl (Politechnika Łódzka),  dr Włodzimierz Adamiak (Fundacja Ulicy Piotrkowskiej), Krzysztof Candrowicz (Łódź Art Center), Andrzej Chętko (Akademia Sztuk Pięknych), Jerzy Grzegorski (Galeria Wschodnia) i Jakub Polewski, a także Marcin i Witek z GPO, wybrało 34 nagrodzone punkty, ujęte w 8 umownych kategorii oraz nagrody specjalne. 


Wypunktowanym gratulujemy! 

LOKALE 
 
Verte - Za ogródek: odrapana kamienica może być atutem stwarzającym urokliwy klimat.

Nescafe Cafe - Za pierwszy w Łodzi ogródek w stylu paryskim – nie obudowany, ze stolikami ustawionymi bezpośrednio na chodniku, przed dużymi, otwartymi na całą szerokość oknami.

Ciągoty i Tęsknoty - Za otwarcie oryginalnej knajpy z dala od Piotrkowskiej i centrów handlowych, będącej – zarówno pod względem aranżacji wystroju, jak i sporządzenia menu – próbą przeniesienia do Łodzi klimatu Południa Europy.

 
LUDZIE 
 
Joanna Grzybowska - Za własną inicjatywę promocji kandydatury Łodzi do tytułu Europejskej Stolicy Kultury 2016: stworzenie oryginalnego napoju (kawy), którego nazwa w karcie opatrzona jest logo ESK, podawanego w kubkach promujących kandydaturę Łodzi.

Przemysław Pęczak (Przemo pomoże) - Za własną, nieszablonową inicjatywę komunikowania się z mieszkańcami Łodzi w sprawach urzędowych za pośrednictwem forum internetowego.

Białe Gawrony - Za działania kulturalne adresowane do społeczności lokalnej, podejmowane w niełatwym otoczeniu.

Joanna Podolska & Ryszard Bonisławski (spacerownik)- Za wysiłek przeprowadzenia największej akcji uświadamiającej łodzian, realizowanej w terenie i za napisanie sprzedającego się na pniu „Spacerownika”.

Galeria Ikona - Za odwagę powstania na Księżym Młynie, organizowanie działań nawiązujących do tego miejsca i zamieszkujących je ludzi oraz aranżację przestrzeni przed i w Galerii.

 
INSTYTUCJE 
 
Muzeum Sztuki - Za wiele zróżnicowanych działań: dopięcie inwestycji ms2 w budynku pofabrycznym przy centrum handlowym; promocję Łodzi na zewnątrz; sobotnie warsztaty, cykl spotkań edukacyjnych, comiesięczne warsztaty w Rezydencji Księży Młyn skierowane do dzieci; nowatorski pomysł otwarcia kawiarni w ms na Więckowskiego.

Atlas Sztuki - Za nową przestrzeń wystawową w historycznym budynku, interesujący dobór wystaw i otwartość (bezpłatny wstęp).

OPUS  - p. Dzięcioł - Za godne reprezentowanie tego, co pozostało po tradycji Łodzi filmowej.

 
INICJATYWY 
 
Topografie - Za zorganizowanie serii gier miejskich (w ramach festiwalu „Miastograf”), będących bardzo poglądową lekcją historii i tradycji Łodzi.

Polska Grupa Farmaceutyczna - Za organizację wycieczek po Łodzi dla własnych pracowników oraz włączenie się w akcję promocji Łodzi jako Europejskiej Stolicy Kultury.

Czyste Miasto (Wydział Komunalny UMŁ) - Za nietuzinkową stronę internetową, stanowiącą kompendium wiedzy o mało pociągających, aczkolwiek bardzo istotnych aspektach funkcjonowania miasta.

 
ATRAKCJE 
 
Manufaktura - Za gigantyczną inwestycję, która przywróciła łodzianom fragment przestrzeni centrum miasta; za promocję Łodzi; za próby stworzenia miejsca, w którym konsumpcja i rozrywka łączyłyby się z elementami kultury i sztuki; za sukces wykreowania pierwszej łódzkiej agory.

Kina letnie (Stary Rynek - Muzeum Kinematografii, Polówka – Cytryna, Bollywood – Infosys) - Za inicjatywę uruchomienia darmowych kin „pod chmurką”, stanowiących doskonałą ofertę kulturalną, urozmaicającą „sezon ogórkowy”.

Dętka - Za aranżację i stworzenie materialnej podstawy dla oryginalnej, łódzkiej atrakcji turystycznej.

Skansen - Za realizację pomysłu sprzed lat: odtworzenia przestrzeni nawiązującej do źródeł Łodzi przemysłowej.

 
BUDYNKI / REMONTY / REWITALIZACJE 
 
Struga 2 -  Za przywrócenie blasku jednej ze wspaniałych łódzkich kamienic.

Zenit - Za efektowną rewitalizację budynku pofabrycznego, z dodaniem nowych elementów podporządkowanych oryginalnej architekturze.

Synergia - Za obudzenie potencjału drzemiącego w jednym z najciekawszych łódzkich budynków pofabrycznych.

Wólczańska 125 - Za staranną rewitalizację budynku fabrycznego, ze znakomitym efektem wizualnym.

Muzeum Włókiennictwa - pawilon D - Za stworzenie znakomitej powierzchni wystawienniczej poprzez twórcze wykorzystanie historycznych murów fabrycznych.

Kamienica przy Charlim (Piotrkowska 203/205) - Za właściwie przeprowadzony remont elewacji, z szacunkiem dla architektury i szlachetnego materiału.

 
MAŁA ARCHITEKTURA - WITRYNY 
 
BGŻ - Za ozdobienie elewacji siedziby banku szyldami i napisami o historyzującej formie.

Le Grand - Za elegancką aranżację witryny nawiązującą do najlepszych, światowych wzorców.

Neon Teatru Nowego - Za pomysł (i jego realizację) na ozdobienie elewacji teatru wielkim, „animowanym” neonem, w sposób znakomity urozmaicającym perspektywę ulicy Więckowskiego.

Neon „Gąska Balbinka” - Za odtworzenie jednego z symboli powojennej Łodzi. 
 
PODWÓRKA 
 
Piotrkowska 102 - Za wspólną aranżację najbardziej popularnego podwórka w Łodzi, pokazywanego jako atrakcja osobom odwiedzającym nasze miasto.

Piotrkowska 107 - Za stworzenie miejsca przyjaznego zarówno mieszkańcom, jak i osobom odwiedzającym.

Piotrkowska 51 - Za wykorzystanie potencjału drzemiącego w podwórku – w sposób twórczy i z umiarem.

 
NAGRODY SPECJALNE 
Sklep z wystawami na Gdańskiej - Za inicjatywę na poziomie mikro – ozdobny wystrój wystaw sklepowych z użyciem dostępnych, ograniczonych środków.

p. Jeziorowski („menadżer zrywajązy ulotki") - Za inicjatywę na poziomie mikro – regularne dbanie z własnej, nieprzymuszonej woli o estetykę otoczenia.

O.S.T.R. - Za wierność miejscu, z którego się pochodzi, mimo robienia kariery na skalę krajową; za wywoływanie poczucia dumy u ludzi żyjących w jednej z najmniej wdzięcznych dzielnic Łodzi.

Gazeta Wyborcza - "Punkty dla Łodzi rozdane"

Dziennik Łódzki - "Zostali nagrodzeni, bo dbają, by Łódź była przytulnym miastem"

poniedziałek, 13 kwietnia 2009, grupa.pewnych.osob.lodz

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Ula i rodzinka, *.lib.uni.lodz.pl
2009/04/16 08:10:44
Gratulacje dla laureatów! Jesteśmy dumni, że mamy takich mieszkańców i życzymy dalszych sukcesów! Gratulacje dla organizatorów - życzymy, by z każdym rokiem było coraz wiecej nominacji i coraz więcej powodów do dumy z bycia łodzianinem!
-
kubako
2009/04/16 09:32:02
Gratulacje dla Laureatów i pomysłodawców takiego plebiscytu! Pozdrawiam,
Kuba
-
yez.hodowca
2009/04/16 10:23:23
Brawa dla wszystkich laureatów! Na Was powinny teraz skierować się oczy reszty Łodzi, bo świecicie pięknym przykładem.
Ja przynajmniej skieruję swój obiektyw i pokażę jak umiem najlepiej na swoim blogu :-) Niech miasto wie, co ma!
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka