Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Blog > Komentarze do wpisu

Plac Dąbrowskiego dla kogo?

Pan zastępca pełniącego funkcję prezydenta Miasta Łodzi
Dariusz Joński
Urząd Miasta Łodzi
Ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź

Tak wyglądał plac Dąbrowskiego. Nie chcemy powtórki!Przekazujemy na ręce Pana prezydenta protest związany z podjęciem przez Pana działań dążących do przygotowania uchwały o poszerzeniu płatnej strefy parkowania o plac Dąbrowskiego w Łodzi.

Ze względu na położenie przy placu ważnych obiektów kulturalnych i budynków użyteczności publicznej, a także dużego węzła komunikacji publicznej i bliskości przebudowywanego dworca Łódź Fabryczna oraz powstającego Nowego Centrum Łodzi plac jest wizytówką Łodzi, często jednym z pierwszych miejsc, które widzą przyjezdni. W celu podniesienia atrakcyjności tego miejsca przeprowadzono kompleksową modernizację – stworzono fontannę w kształcie fali, płycie placu nadano kształt quasi-amfiteatru a całość uzupełniono o iluminację świetlną. Zlikwidowano też nieestetyczny parking, poprzednią nawierzchnię zastępując posadzką z naturalnego kamienia.

Z powodu niedopatrzenia Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, służb miejskich oraz delegatury Łódź - Śródmieście jesteśmy świadkami codziennego bezprawnego parkowania samochodów w obrębie reprezentacyjnego placu, a co za tym idzie jego niszczenia. Tłumaczenie się zaistniałą luką w ustawodawstwie oraz prawie o ruchu drogowym nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Proponowane przez Pana prezydenta rozwiązanie, mianowicie ustanowienie na terenie placu płatnego parkingu jest bezcelowe. Nie dość, że sankcjonuje bezprawie, to jeszcze oznacza zakwestionowanie sensu przebudowy placu. Mieszkańcy Łodzi słusznie wskazują, że podjęcie takiej decyzji będzie de facto oznaczało zmarnowanie niebagatelnej kwoty kilkunastu milionów zł wydanej na renowację placu. Wysokie koszty tego remontu były jednym z zarzutów podnoszonych przez SLD przeciw prezydentowi Kropiwnickiemu podczas kampanii przedreferendalnej. Tym bardziej marnowanie tych środków poprzez zrobienie z placu znowu parkingu jest kuriozalne. Łodzianie przyzwyczaili się i zaakceptowali nowy wizerunek tego miejsca i nie chcą, aby ich przestrzeń, przestrzeń publiczna, jedna z nielicznych w Łodzi atrakcyjnie zagospodarowanych, zamieniła się w kolejny parking. Są dumni z obecnego kształtu placu i chętnie nań przychodzą, a także pokazują gościom z innych miast. I wstydzą się, że kolejny ładny fragment miasta rozjeżdżany jest przez samochody.

W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą o zaniechanie działań w celu poszerzenia strefy płatnego parkowania o teren placu Dąbrowskiego, a jednocześnie uprzejmie prosimy o dokonanie zmiany statusu placu z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, co umożliwi działanie służbom porządkowym. Powyższe zmiany zdają się być najlepszym rozwiązaniem, likwidującym problem bezprawnego parkowania przy jednoczesnym zachowaniu placu jako cennej i oryginalnej przestrzeni publicznej.

Z poważaniem
Grupa Pewnych Osób

czwartek, 22 kwietnia 2010, grupa.pewnych.osob.lodz

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: tomek.s, *.adsl.inetia.pl
2010/04/22 00:38:42
Jak się okazuje, odwołanie Kropy jednak nie rozwiązało problemów miasta... Mam wrażenie, że tylko mnie to nie zaskakuje.
-
Gość: elpako, *.lodz.mm.pl
2010/04/22 07:55:59
Rozwiązywanie problemów parkingowych jest na topie, wszak do wyborów coraz bliżej. To smutne że kolejne osoby nie widzą faktycznych problemów miasta.
-
Gość: katarzyna, *.toya.net.pl
2010/04/22 10:11:42
właśnie niedawno zaczęłam się cieszyć, że miasto zaczyna żyć. na placu dąbrowskiego bawią się dzieciaki, jeżdżą na deskach, na rowerach i wrotkach, a starszej pani ze starszym psem na spacerze to wcale nie przeszkadza. no i tak sobie pomyślałam, że wreszcie jest fajnie - bo jest normalnie. bo straż miejska przestała się zajmować egzekwowanie "zakazu zabawy". no i co? i teraz parking... no NIE! ja też jestem zmotoryzowana i też cierpię na TOTALNY BRAK parkingów w tym mieście. ale to nie usprawiedliwia stawiania samochodu na trawniku, chodniku czy placu dąbrowskiego.

na piotrkowskiej też dużo samochodów można by zaparkować. a nawierzchnia jest w trochę gorszym stanie...
-
Gość: Pan Demon, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/04/22 14:32:50
Obecny p.o. prezydenta miasta jest tak zainteresowany sprawami łodzian jak zeszłorocznym śniegiem ;/
-
Gość: Jakub Polewski, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/04/22 14:37:41
Bo to bardzo trudne postawić urzędnikom stylowe słupki blokujące wjazd na teren placu, prawda? ;) Śmiem przypuszczać, że ZDiT szuka pieniędzy, bo ma problem z budżetem, ale sposób w jaki to chce robić jest tragiczny.
-
Gość: tomek.s, *.adsl.inetia.pl
2010/04/22 16:03:13
A wystarczyłoby wypuścić więcej straży miejskiej z blokadami, ewentualnie ze dwie lawety, które by nieprawidłowo parkujących przewiozły w bardziej rozsądne miejsce- i pieniądze by się znalazły i to na pewno większe niż z opłat za parkowanie.
Zawsze twierdziłem, że straż miejska spokojnie mogłaby na siebie zarobić i jeszcze odprowadzić niezła kasę miastu; nieprawidłowo parkujący kierowcy to potencjalna żyła złota, trzeba tylko chcieć ją wykorzystać.
-
Gość: Maciek, *.128.rev.vline.pl
2010/04/22 16:12:04
a wy znowu nagonke na samochody hahah
-
Gość: cris12, 188.33.159.*
2010/04/22 19:37:40
Straż miejska będzie miała pole do popisu. Kolejne miejsce do nakładania mandatów za brak biletów parkingiowych. W tym działaniu państwo strażnicy są sprawni. Zapewne tego od nich wymagają przełożeni. Kropy można nie lubić, ale miał interesującą wizję rozwoju miasta. Panowie Sadzyński i Joński mają wizję obsadzania stanowisk.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2010/04/28 09:00:16
zbudować trzeba parking na rogu Jaracza i Sterlinga; obecnie buduje się parking na placu przed nowym budynkiem sądu; zostawcie plac Dabrowskiego dla wszystkich lodzian czysty i bez samochodow; urzednicy mysla o remoncie placu wolnosci czy po remoncie tez zrobia tam parking; zacznijcie budowac podziemne i pietrowe parkingi w centrum miasta albo przesiadkowe przed wjazdem do centrum
-
Gość: ooo, *.ghnet.pl
2011/04/04 13:28:44
,,jeśli coś jest nielegalne, to trzeba to zalegalizować."
LoL, pozostawiam tę wypowiedź bez komentarza
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka