Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Blog > Komentarze do wpisu

Punkt dla Łodzi - edycja 2011

Punkt dla ŁodziData 1 czerwca kojarzy się wszystkim z Dniem Dziecka. W tym roku jest datą o tyle szczególną, że właśnie z początkiem miesiąca rusza III edycja plebiscytu "Punkt dla Łodzi". Celem plebiscytu jest odkrywanie jasnej strony miasta i promowanie ciekawych inicjatyw, korzystnie wpływających na jego wizerunek.

Plebiscyt został powołany do życia w 2009 roku przez nieformalną Grupę Pewnych Osób, jako swego rodzaju przeciwwaga dla przeprowadzonego rok wcześniej (luty 2008) plebiscytu "Czarne Kropy". "Kropy" miały za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców i władz miasta na najbardziej zaniedbane miejsca w Łodzi oraz uświadamianie, jak nie należy postępować.

Organizowany wiosną, gdy przyroda budzi się do życia "Punkt dla Łodzi" skupia się na prezentowaniu pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, a więc po pierwsze: udowadnianiu, że wbrew pozorom i stereotypom takie przykłady w Łodzi da się znaleźć (i to nawet nadspodziewanie wiele) i po drugie: zachęceniu do zmieniania miasta na lepsze poprzez zmienianie swojej okolicy, swojego wycinka tego miasta, pielęgnowania swojego "ogródka".

Odznaczenie "Punktem" nie wiąże się z gratyfikacją finansową ani przyznaniem złotej statuetki - nagrody mają charakter symboliczny, bo za plebiscytem nie stoi żaden kapitał - to inicjatywa obywatelska, niezależny konkurs zorganizowany przez osoby prywatne. To wyróżnienie dla laureatów, wyraz poparcia dla ich działań, ale konkurs organizowany jest głównie z myślą o obywatelach, aby uświadomić im, że w Łodzi znaleźć można wiele pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, jak również wciągnąć internautów w wyszukiwanie - i wskazywanie - jasnych punktów na mapie miasta.

Po podliczeniu głosów zbierze się jury, które wybierze laureatów spośród zgłoszonych. Liczba głosów internautów na daną osobę/inicjatywę może wpłynie na ich decyzję. Dotychczas komisja orzekała w składzie:

Małgorzata Hanzl - Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
Włodzimierz Adamiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Jerzy Grzegorski - Galeria Wschodnia
Krzysztof Candrowicz - Łódź Art Center
Andrzej Chętko - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
Jakub Polewski - społeczny opiekun zabytków
Marcin Polak - organizator plebiscytu
Marek Jurkiewicz- organizator plebiscytu

W ubiegłym roku największe poparcie internautów zyskali: Owoce i Warzywa, Ela Pędziwiatr i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.

Głosować można mailowo - marek@punktdlalodzi.pl lub kontakt@punktdlalodzi.pl, jak również poniżej, w komentarzach do tegoż wydarzenia. Głosy przyjmowane są od dziś do 12 czerwca do 12 w południe (oczywiście dokładnie ze stoperem mierzyć nie będziemy). Listę laureatów poprzednich edycji oraz regulamin konkursu można znaleźć na naszej oficjalnej stronie http://punktdlalodzi.pl/


środa, 01 czerwca 2011, grupa.pewnych.osob.lodz

Polecane wpisy

Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka