Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS
wtorek, 24 lutego 2009

Zieleń na PiotrkowskiejDnia 23 lutego, A.D. 2009 w dużej sali obrad Rady Miejskiej odbył się pierwszy Sztab ulicy Piotrkowskiej. Można by oczywiście zanucić "ale to już było", refren szlagieru Maryli pewnie dźwięczał w głowach tym, którzy w zeszłym roku uczestniczyli już w obradach Sztabu Piotrkowska, poświęcając swój prywatny czas na dyskusje, spory i żmudne dochodzenie do kompromisowych wniosków. Wszystko wtedy zostało spisane w "liście życzeń" nazwanej kontraktem, który na koniec kilku miesięcy spotkań sygnowali uczestnicy Sztabu. Wydawało nam się jako uczestnikom owych debat, że wypracowano stanowisko społeczeństwa Łodzi względem tego jaką Piotrkowską chcieliby widzieć. Wszystkie mniej i bardziej szczegółowe postulaty zawarto w końcowym dokumencie, podpisano w blasku kamer i...Szyldy i reklamy
No właśnie co? Co dalej? Od tego czasu minęło kilka miesięcy, Pan prezydent Jerzy Kropiwnicki zawarł umowę ze stroną społeczną, po czym stwierdził, że szef Sztabu Piotrkowska Marek Michalik się już do tego nie nadaje i zmienił kierownika robót. Został nim pan Mirosław Wieczorek.
Ten musiał mieć kolejne miesiące aby zapoznać się i stwierdzić, że jednak około 90% zapisów trzeba jeszcze raz opracować.
To niezbity dowód na brak kontynuacji i honorowania zawartych już zobowiązań, które są na tyle ogólne by dało się je (większość), zrealizować na różne sposoby. Teraz urzędnicy powinni opracować plany, a potem konsultować je z autorami kontraktu by sprawdzić, czy trzymają się "ducha" a nie tylko litery.
Niestety okazuje się, że nikt tak jak urząd nie potrafi z rozsądnego pomysłu zrobić parodii.Czyszczenie tylko na pokaz, a nie permanentne
Nadal nie rozumiemy po co był, ten Sztab w 2008 roku. Czemu Miasto w osobie prezydenta, postanowiło okraść nas z czasu i pomysłów, po to aby teraz powiedzieć że to wszystko było niepotrzebne.

Dla porządku należy dodać, że efektem Sztabu był kontrakt na bazie którego została stworzona strategia! TAK TAK! To zostało zrobione. Powstał zespół, który także społecznie postanowił pomóc urzędnikom w opracowaniu profesjonalnej strategii. Zespół w składzie: Ewa Boryczka, Aleksandra Nowakowska, Zbigniew Przygodzki, Stanisław Radomiński, Mariusz E. Sokołowicz, wraz z udziałem Urzędu Miasta Łodzi. Efektem ich prac, była strategia, która została przekazana do urzędu w listopadzie 2008 roku. Od tego czasu nie ujrzała światła dziennego. Czy była tajna, czy może niezrozumiała dla prezydenta? Nadal nie wiemy.
Ponieważ także na pierwszym w 2009 roku Sztabie, nie została ona upubliczniona, postanowiliśmy wyręczyć prezydenta i za zgodą autorów publikujemy to "zakazane" opracowanie.

Strategia ulicy Piotrkowskiej na lata 2008-2020 (kliknij)


EI 24.02.2009 "Porażka Sztabu Piotrkowska" 

GW 24.02.2009 "Stracony rok dla Piotrkowskiej"

LodzCity 24.02.2009 "Strategia dla Piotrkowskiej do kosza?"

11:39, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Komentarze (2) »
środa, 18 lutego 2009

Równo dwa miesiące temu - 18 grudnia 2008, przy Piotrkowskiej 96 byliśmy świadkami niecodziennego zdarzenia. Stwierdziliśmy bowiem, że jedną z dziewięciu ławek rozjechał jakiś samochód. Obok leżała pognieciona tablica rejestracyjna samochodu sprawcy. Sytuacja opisana na naszej stronie (klik).

Na zwołanej przez prezydenta konferencji prasowej 22 grudnia oznajmił Pan publicznie, że jeśli doniesienia o nieupoważnionym parkowaniu na Piotrkowskiej przez prezesa Kazimierczaka okażą się prawdą, otrzymamy nagrodę. Panie prezydencie w świetle udowodnienia przez Straż Miejską faktu wykroczenia - chcemy zatem nagrody!

Więcej o tej sprawie, jak i piśmie jakie przekazaliśmy prezydentowi, dowiecie się na specjalnej stronie (kliknij) 

12:40, grupa.pewnych.osob.lodz
Link Komentarze (2) »


Mamy przyjemność ogłosić, że plebiscyt Punkt dla Łodzi zyskał międzynarodowy wymiar!  Plebiscyt został objęty patronatem sieci CommunityPlanning.net.


CommunityPlanning.net jest siecią o zasięgu ogólnoświatowym, której  celem jest wymiana dobrych praktyk związanych z udziałem mieszkańców w tworzeniu własnego środowiska życia.

Potrzeba współtworzenia najbliższego otoczenia poprzez angażowanie się mieszkańców w lokalne planowanie i zarządzanie staje się coraz bardziej dostrzegalna. Powszechnie uznaje się, że jest to jedyna droga tworzenia środowiska życia odpowiadającego potrzebom lokalnych społeczności, również w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Witryna sieci CommunityPlanning.net stanowi przegląd nowych metod planowania z udziałem lokalnej społeczności. Jest cennym źródłem wiedzy o metodach angażowania się mieszkańców w skomplikowane sprawy związane z architekturą, planowaniem i projektowaniem urbanistycznym.  Prezentowane metody zostały wypracowane w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, w różnych krajach. Dotyczą nowych sposobów angażowania mieszkańców, nowych rodzajów działań, nowych typów organizacji i nowych sposobów wspierania partycypacji. Wśród opisanych narzędzi znajdziemy między innymi propozycje konkursów, warsztatów projektowych, interaktywnych wystaw oraz wiele innych.

Przegląd metod i przykładów - w formie poradnika - adresowany jest zarówno do mieszkańców chcących poprawić miejsce swego zamieszkania, polityków zainteresowanych ulepszeniem podejmowanych działań, oraz urbanistów. Każda z opisanych metod może być z powodzeniem stosowana niezależnie od innych. Jednak  dopiero ich twórcze zestawienie - zaprezentowane w formie gotowych do zastosowania przykładowych scenariuszy - pozwala na wprowadzenie pozytywnych zmian w zrównoważony sposób.

Celem jest zainteresowanie mieszkańców lokalnym, codziennym krajobrazem. Podobny cel przyświeca organizatorom plebiscytu na Punkt dla Łodzi.
    
gł 20.02.2009  "Punkt dla Łodzi w CommunityPlanning.net"

01:54, grupa.pewnych.osob.lodz , Info
Link Dodaj komentarz »

Zgodnie z zapowiedzią, w samo południe stawiliśmy się na dworcu Łódź Fabryczna, aby zrobić to czego władze Łodzi nie były w stanie naprawić od kilku lat.

Informacja przed akcją

W miejscu starych, nieaktualnych, pamiętających czasy Poltexu i placu pod cyrk przy al.Piłsudskiego, wyblakłych i szpetnych planów miasta, zawieszone zostały nowe i aktualne. Dodatkowo pozostawiona została informacja, że osoby zainteresowane mogą odbierać podręczne plany Łodzi w dworcowej informacji kolejowej.

Łódzkie Wiadomości Dnia:

Toya TV 17.02.2009 "Aktualizacja planów miasta"

LodzCity.pl17.02.2009 "Dywersja na Fabrycznym"

DŁ 18.02.2009 "GPO zaklejała stare plany na brudnych dworcach"

AKTUALIZACJA:

Dworzec Łódź Fabryczna, dzień po akcji, godz. 9:40, służby dworcowe wymieniają plany:

Nieaktualne plany zniknęły, w gablotach pojawiły się te dostarczone podczas akcji:


DŁ 19.02.2009 "Urzędnicy wymienili stare plany miasta na Dworcu Fabrycznym"

DŁ 20.02.2009 "Plany Łodzi na dworcach PKP to nie taka prosta sprawa"

DŁ 25.02.2009 "Nieoczekiwany finał rozmów o promocyjnych planach miasta"

AKTUALIZACJA 25.02.2009:

Dziś społecznie wymieniliśmy nieaktualną informację turystyczną na stacji Łódź - Widzew.

GW 26.02.2009 "Grupa Pewnych Osób poprawia mapy Łodzi" 

DŁ 26.02.2009 "Plany na Widzewie"

AKTUALIZACJA 26.02.2009:
Miło nam poinformować, że dziś w gablotach na stacji Łódź Fabryczna umieszczono nowe, aktualne mapy z informacją turystyczną. Akcja przyniosła pożądany skutek!

3.03.2009 "Na Fabrycznym będzie informacja dla turystów"
01:54, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 16 lutego 2009

"Historyczny" plan Łodzi wita turystów, wysiadających na dworcu PKP Łódź Fabryczna. Widnieją na nim zakłady Poltex, nieaktualne trasy tramwajów i autobusów. Jeszcze "ciekawiej" jest na dworcu Łódź-Widzew, gdzie zaprasza się turystów na imprezy kulturalne w... 2003 roku. - Dziennik Łódzki z 27.01.2009

Czy to normalne, aby u bram miasta widniały tak nieaktualne i kompromitujące informacje? NIE! Czy ktoś powinien się tym zająć? TAK! Czy Dział Promocji UMŁ wie o tych zaległościach?
Podczas spotkania z ówczesną dyrektorką Wydziału Promocji, Turystyki i Współpracy z zagranicą Justyną Jedlińską usłyszeliśmy że plany będą lada chwila uaktualnione, a winnym zaległości jest zgubiony kluczyk do gablotki. Spotkanie to odbyło się w siedzibie Promocji UMŁ 11 marca 2008 roku. Czy coś się zmieniło? (kliknij aby powiększyć)
Łódź Fabryczna wita nas! Łódź Widzew wita nas!

Jutro, 17 lutego 2009, wtorek, po trzech tygodniach od publikacji w artykułu, podjęta będzie próba społecznego uaktualnienia łódzkich planów miasta na dworcach kolejowych PKP.

Zaczynamy od reprezentacyjnego dworca Łódź - FABRYCZNA, w południe, godzina 12.00. Zapraszamy!

22:18, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (9) »
 
1 , 2
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka