Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS
środa, 11 listopada 2009

W nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku okupant nazistowski okaleczył Łódź. W nocy z 10 na 11 listopada okupanci niemieccy podpalili łódzką synagogę przy ulicy Spacerowej (dziś al.Kościuszki 2). Nabożeństwa w tej świątyni odbywały się w języku polskim, a w polskie święta narodowe (m.in. w rocznicę odzyskania niepodległości) przychodziła tu młodzież z żydowskich szkół. Inne trzy synagogi społonęły w dniach 11-15 listopada.

galeria => 70. rocznica

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zdołaliśmy przejść szlakiem okaleczeń Łodzi. Zaczęliśmy o godzinie 19. na skrzyżowaniu ul. Zielonej i Kościuszki (SYNAGOGA WIELKA. Następnie przez plac przy ul. Zachodniej 70 (synagoga "NA WILKACH"), Wólczańskiej 6 (synagoga EZRAS IZRAEL), a zakończyliśmy przy ul. Wolborskiej. Zatrzymamy się także przy pomniku Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności, który naziści wysadzili w powietrze także w nocy z 10 na 11 listopada, chcemy w ten sposób podkreślić wspólne okupacyjne losy łodzian, Polaków i Żydów.

W każdym z tych miejsc, zapaliliśmy symboliczne znicze. Ku pamięci Łodzi!

13:39, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 09 listopada 2009

Łódź to miasto o wspaniałej historii i ogromnym potencjale. Nie wykorzystuje ono jednak wszystkich możliwości. Dlaczego?
Wskutek braku przejrzystości działań kolejnych łódzkich władz, wspaniała i bogata XIX-wieczna przestrzeń miasta jest dewastowana, marnowane są miejskie zasoby, ogranicza się prawo mieszkańców do decydowania o własnym otoczeniu. Władze miasta trwonią ogromne środki finansowe na efektowne pomniki dla samych siebie, mając za nic realne problemy mieszkańców. A to przecież my, łodzianie, zatrudniamy i utrzymujemy miejskich włodarzy!
Zmiany tej sytuacji nie przyniosą kolejne wybory. „Nowi-starzy” politycy oznaczają kontynuację dotychczasowego sposobu sprawowania władzy. Należy im przypomnieć o idei społeczeństwa obywatelskiego!

Obecnie potrzebujesz aż 6000 podpisów żeby zgłosić do Rady Miejskiej w Łodzi własny pomysł uchwały. Dla wielu inicjatyw jest to bariera nie do przejścia. Członkowie akcji „Łodzianie decydują” pragną zebrać 6000 tysięcy podpisów żeby zmniejszyć wymaganą liczbę do 1 tysiąca.
W ten sposób uzyskasz realną możliwość wpływu na przyszłość Łodzi. To Ty będziesz mógł zgłosić pomysł utworzenia parku lub parkingu, obniżenia podatków lokalnych, opracowania planu zagospodarowania przestrzennego albo planu budowy ścieżek rowerowych, wprowadzenia karty ulg dla twojej rodziny. Nie będziesz zdany na łaskę polityków. Ty będzie mógł decydować!

Jak możesz pomóc? WEJDŹ i POMÓŻ www.lodzianiedecyduja.pl

10.11.2009 "Nowa inicjatywa: Łodzianie chcą decydować o Łodzi"

10.11.2009 "Zbierają podpisy w sprawie... podpisów"

 

19:03, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka