Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS
czwartek, 22 kwietnia 2010

Pan zastępca pełniącego funkcję prezydenta Miasta Łodzi
Dariusz Joński
Urząd Miasta Łodzi
Ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź

Tak wyglądał plac Dąbrowskiego. Nie chcemy powtórki!Przekazujemy na ręce Pana prezydenta protest związany z podjęciem przez Pana działań dążących do przygotowania uchwały o poszerzeniu płatnej strefy parkowania o plac Dąbrowskiego w Łodzi.

Ze względu na położenie przy placu ważnych obiektów kulturalnych i budynków użyteczności publicznej, a także dużego węzła komunikacji publicznej i bliskości przebudowywanego dworca Łódź Fabryczna oraz powstającego Nowego Centrum Łodzi plac jest wizytówką Łodzi, często jednym z pierwszych miejsc, które widzą przyjezdni. W celu podniesienia atrakcyjności tego miejsca przeprowadzono kompleksową modernizację – stworzono fontannę w kształcie fali, płycie placu nadano kształt quasi-amfiteatru a całość uzupełniono o iluminację świetlną. Zlikwidowano też nieestetyczny parking, poprzednią nawierzchnię zastępując posadzką z naturalnego kamienia.

Z powodu niedopatrzenia Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, służb miejskich oraz delegatury Łódź - Śródmieście jesteśmy świadkami codziennego bezprawnego parkowania samochodów w obrębie reprezentacyjnego placu, a co za tym idzie jego niszczenia. Tłumaczenie się zaistniałą luką w ustawodawstwie oraz prawie o ruchu drogowym nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Proponowane przez Pana prezydenta rozwiązanie, mianowicie ustanowienie na terenie placu płatnego parkingu jest bezcelowe. Nie dość, że sankcjonuje bezprawie, to jeszcze oznacza zakwestionowanie sensu przebudowy placu. Mieszkańcy Łodzi słusznie wskazują, że podjęcie takiej decyzji będzie de facto oznaczało zmarnowanie niebagatelnej kwoty kilkunastu milionów zł wydanej na renowację placu. Wysokie koszty tego remontu były jednym z zarzutów podnoszonych przez SLD przeciw prezydentowi Kropiwnickiemu podczas kampanii przedreferendalnej. Tym bardziej marnowanie tych środków poprzez zrobienie z placu znowu parkingu jest kuriozalne. Łodzianie przyzwyczaili się i zaakceptowali nowy wizerunek tego miejsca i nie chcą, aby ich przestrzeń, przestrzeń publiczna, jedna z nielicznych w Łodzi atrakcyjnie zagospodarowanych, zamieniła się w kolejny parking. Są dumni z obecnego kształtu placu i chętnie nań przychodzą, a także pokazują gościom z innych miast. I wstydzą się, że kolejny ładny fragment miasta rozjeżdżany jest przez samochody.

W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą o zaniechanie działań w celu poszerzenia strefy płatnego parkowania o teren placu Dąbrowskiego, a jednocześnie uprzejmie prosimy o dokonanie zmiany statusu placu z drogi wewnętrznej na drogę publiczną, co umożliwi działanie służbom porządkowym. Powyższe zmiany zdają się być najlepszym rozwiązaniem, likwidującym problem bezprawnego parkowania przy jednoczesnym zachowaniu placu jako cennej i oryginalnej przestrzeni publicznej.

Z poważaniem
Grupa Pewnych Osób

00:17, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Punkt dla ŁodziBrzydka Łódź to niestety nie jedynie stereotyp, ale również określenie adekwatne do stanu faktycznego wielu miejsc w naszym mieście. Tym ważniejsze jest aby doceniać osoby podejmujące wysiłek w kierunku odmienienia własnego skrawka miasta, wyłamujące się spod norm bierności, marazmu, chaosu i akceptacji dla brzydoty. Uważamy że Łódź jest specyficzna i trzeba tę jej specyfikę odpowiednio odświeżyć, wydobyć i pokazać, żeby zaczęła oczarowywać. Przed rokiem wspólnie z łodzianami wskazaliśmy takie inicjatywy, podejmowane na różnych poziomach: od codziennych działań na ulicy aż po wielkie przedsięwzięcia, od dzieł materialnych po twory wirtualne, od budynków po ludzi. Teraz chcielibyśmy wyszukać i wyróżnić przykłady pozytywnych działań, które wydarzyły się w przestrzeni miejskiej i w obszarze kultury w przeciągu ostatniego roku (można także zgłaszać kandydatury z poprednich pięciu lat).
Czy uda nam się wspólnie znaleźć takie przypadki? Ile ich się uzbiera? Przekonajmy się razem ile pozytywnych zmian zaszło, ile ekscytujących rzeczy się wydarzyło w Łodzi przez ostatni rok. Nie pozwólmy aby bez echa przeszły inicjatywy wyrywające Łódź z objęć brzydoty! Wskażmy "Punkty dla Łodzi 2010"!

Własne propozycje kandydatur na "Punkt dla Łodzi" można zgłaszać do 10 kwietnia do 5 maja. Zgłoszenia zostaną podzielone przez jury na kategorie i w tych kategoriach zostaną przyznane nagrody. Kandydatury-nominacje mogą obejmować działania z ostatniego roku, począwszy od stycznia 2009 r.


Wypunktujmy dobre strony ŁodziZapraszamy na naszą stroną http://www.punktdlalodzi.pl

oraz na stronę na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Punkt-dla-Lodzi/108952739136428?ref=ts

Plebiscyt Punkt dla Łodzi zyskał międzynarodowy wymiar. Został objęty patronatem sieci CommunityPlanning.net. CommunityPlanning.net jest siecią o zasięgu ogólnoświatowym, której  celem jest wymiana dobrych praktyk związanych z udziałem mieszkańców w tworzeniu własnego środowiska życia.

Uwaga:
Punkty nie będą przyznawane urzędnikom za np. czysty przystanek lub zadbany trawnik - to należy do ich obowiązków. Punktowana będzie inwencja!

14:10, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (1) »
wtorek, 06 kwietnia 2010

Prasa kłamie! Kłamie i to straszliwie. Dzisiaj w Expressie Ilustrowanym można było przeczytać "W miniony weekend - zgodnie z podpisaną trzy lata temu umową - powinien zostać otwarty w Łodzi pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton." Jutro w Gazecie Wyborczej za to pojawi się tekst o tytule "Nie ma Hiltona, ale będzie 10 milionów złotych kary", w którym można przeczytać "Przy ul. Piotrkowskiej powinien stać pięciogwiazdkowy hotel znanej sieci".

Wystarczy udać się na skrzyżowanie al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej, aby przekonać się że to wierutne kłamstwa! Inwestor nie próżnuje!

 Recepcja Hiltona

Może i recepcja nie ma jeszcze dekorów, chyba jeszcze nie przyjmuje rezerwacji na Euro 2012, ale jest! I to się liczy - czekamy na otwarcie, zwłaszcza, że jest w samym sercu ruchliwego centrum miasta.

Recepcja Hiltona

 

Aktualizacja 7.04.2010

Express 8.04.2010 "W Łodzi stanął "Hilton"... w zdezelowanej przyczepie"


Gazeta 8.04.2010 "Wydajemy wojnę wrakom zaśmiecającym Łódź!"

Tagi: buda GPO hilton
23:26, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (2) »
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka