Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS
sobota, 25 października 2008

No i kolejna akcja sprzątania zapomnianych grobów na najpiękniejsze łódzkiej nekropolii zakończona. Podziękowania dla wszystkich uczestniczących, ale także dla Łódzkiego Zakładu Usług Komunalnych, który nieodpłatnie wypożyczył nam sprzęt.

Sprzątanie Starego Cmentarza

Jeśli i Ty chcesz pomóc w zachowaniu zabytków Starego Cmentarza, zapraszamy na tegoroczną kwestę, która odbędzie się 1 listopada w godzinach 8-20. Możesz wspomóc kwestę jako wolontariusz i/lub jako darczyńca.


Wszystkim zainteresowanym ratowaniem najstarszej łódzkiej nekropolii umożliwimy kontakt z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem, które podpowie w jaki sposób można pomóc. Z roku na roku coraz więcej szkół opiekuje się nagrobkami łódzkich fabrykantów, GPO odkopuje fragmenty zagubionych ogrodzeń, Ty też możesz coś zrobić!


ŁWD Łódzkie Wiadomości Dnia 25.10.2008

DŁ 27.10.2008 "GPO robi porządek"

21:58, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 października 2008

Już w najbliższą sobotę (25 października) o godzinie 10:00 zapraszamy na Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej (zbiórka przed Kaplicą Scheiblera).

Kolejny raz wybieramy się na najpiękniejszy łódzki cmentarz, aby trochę go uporządkować przed nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Zobacz jak było w latach ubiegłych. Na miejscu dowiemy się, które groby padną naszą ofiarą w tym roku.Wszystkich entuzjastów Łodzi, amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu, fotografów szukających plenerów, a także osób, które zwyczajnie chcą zrobić coś dla swojego miasta zapraszamy.

Sobota, 25 października, Stary Cmentarz, od godziny 10, zbiórka przy Kaplicy Scheiblera. Pożądane narzędzia to: sekatory, wszelkiej maści przycinaki, grabie, itd. pomocne przy wycinaniu w pień potężnych zarośli. W przypadku braku narzędzi przydadzą się dobre chęci.

GW 23.10.2008 "Grabie i sekatory poszukiwane"

DŁ 23.10.2008 "GPO znów będzie sprzątać cmentarz"

UMŁ 23.10.2008 "Grabie w dłoń!"

ei 24.10.2008 "Sprzątanie Starego Cmentarza"

15:58, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 października 2008
LIPOWAodNOWA

Najstarsze lipy z Lipowej nie pamiętają takiego poruszenia. W samo południe na placu boju zebrali się mieszkańcy ulicy - femme fatale Polesia, heroiny miejskich legend. Staliśmy z boku dyskretnie próbując zadbać o prawidłowy przebieg wydarzeń.
Joga na wesoło przy Lipowej

12:00 Schodzą się pierwsi odbiorcy naszego przekazu – to nic, że niektórzy lekko przepici, wszak niedziela rano, ważne, że chętni do zmierzenia się z atrakcjami. Zaczynamy od boule. Turniej w rzucanie kulek skończy się zresztą długo po wszystkich innych atrakcjach, do ostatnich chwil drużyna Dachowców będzie tłamsić team Czapkarzy.

13:00 Boule trwają w najlepsze, przed nami joga śmiechu, świetna terapia przez niepoważność. Zaraz potem rusza ekipa Independent Bboys, dla których mata suwająca się na jesiennych liściach to szczegół. Ostatni numer już z akompaniamentem rozgrzewającej się Chorei. Bębny i kręcenie się na bani? Czemu nie.

Independent Bboys

13:30 Chorea. Teraz zamykamy oczy i wyobrażamy sobie podwórko przy Lipowej, na którego wzgórzu staje chór i serwuje zestaw pieśni od antycznej Grecji po całkiem współczesną Ukrainę. Pisanie o czymś takim nic nie da, nie będę tracił miejsca - to po prostu trzeba usłyszeć.

14:00 Budowlani zaczęli od rozgrzewki, ale wszyscy czekali na prawdziwą przemoc. Ta nadeszła gdy każdy mógł z piłką pod pachą rzucić się na trzymającego koziołka rugbistę i przepchnąć go aż pod ścianę podwórka. Z wielu wyszła słabość wywołana etanolem, nie zabrakło pełnych furii kobiet, które z bojowym „ha” (to wzięte z jogi śmiechu) nacierały na Budowlanych i wlokły ich po bagnach Małopolski fundując jesień średniowiecza.

Budowlani na Lipowej

14:30 Kończymy. Pani Małgosia wraz z dzieciakami i starszymi wytyczyła miejsce pod plac zabaw. Teraz wystarczy go zbudować. Nie powinno to stanowić problemu dla mężczyzn obecnych na pikniku, o ile uda się obudzić w nich potrzebę solidarności z sąsiadem z klatki, z kamienicy, z Lipowej ulicy. I o to właśnie jest ta bitwa.

Więcej zdjęć znajdziesz na FotoForum


Zdjęcia Tomasza Stańczaka (Agencja Gazeta)

Relacja z bloga Małgorzaty Hanzl

GW 20.10.2008 "Łodzianie robią sceny na ulicy"

DŁ 20.10.2008 "GPO walczy o poprawę wizerunku zaniedbanej ulicy Lipowej"

TVP319.10.2008 Łódzkie Wiadomości Dnia

TVP3 17.10.2008 Dobry Wieczór 

00:13, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Komentarze (2) »
środa, 15 października 2008
Lipowa odNowa

Akcja LIPOWAodNOWA to rodzaj eksperymentu z udziałem lokalnej
społeczności na ulicy Lipowej - w ramach partycypacji społecznej próbujemy zaktywizować jej mieszkańców.
Celem akcji jest rewitalizacja społeczna i stworzenie nowej infrastruktury tego fragmentu miasta oraz skuteczna komunikacja pomiędzy mieszkańcami, urzędami i przedsiębiorcami, i znalezienie kompromisu pomiędzy potrzebami tych różnych grup.

Wybraliśmy ulicę Lipową ze względu na kontrast pomiędzy jej niewątpliwymi walorami jakimi są położenie, zabytkowa architektura i historia a faktycznym fatalnym stanem i mnogością problemów do rozwiązania.
Pierwszym punktem naszego projektu jest PIKNIK, na który zapraszamy mieszkańców. Podczas pikniku odbędzie się szereg ciekawych pokazów, spotkań i warsztatów - z różnych dziedzin, od sportu do teatru.
Staraliśmy się stworzyć taki program, aby był jak najbardziej różnorodny i aby mieszkańcy mogli wziąć udział w różnych działaniach - grze w boule, jodze czy tworzeniu makiety placu zabaw. Piknik jest rodzajem zachęcenia mieszkańców do wspólnych działań na rzecz ich ulicy.
Podczas pikniku rozdane zostaną ankiety, w których zbadamy potrzeby i
oczekiwania mieszkańców. Następnym krokiem będzie zorganizowanie
panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyliby mieszkańcy, przedstawiciele
władz i lokalnego biznesu oraz eksperci. Taki panel będzie konfrontacją pomiędzy poszczególnymi grupami - każda z grup będzie mogła określić swoje oczekiwania, a jednocześnie uświadomić sobie co może sama zrobić dla tego miejsca.

Zależy nam, aby dotrzeć do szerszej grupy społeczeństwa, znaleźć sposób komunikacji ze zwykłymi ludźmi. Chcemy zmieniać świadomość zwykłego mieszkańca Łodzi. Pobudzić go do działania i pokazać, że otoczenie jest ważne dla człowieka i że może on mieć na nie wpływ. Przeciętny obywatel nawet jeśli chciałby aby jego otoczenie wyglądało inaczej, nie wierzy, że może coś zmienić, że może mieć wpływ na działanie władz.
Chcemy pokazać mu, że warto to robić.

Jednocześnie zapraszamy na happening organizowany przez Fundację Art of Living. W piątek 17 października o godzinie 17.00 w Pasażu Schillera możecie wziąć udział w ogólnoświatowej kampanii, której celem jest przypomnienie o problemach ludzi biednych. Możesz wziąć udział również w nietypowym biciu rekordu Guinnessa. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie organizatorów: www.standup.prv.pl.

Zapraszamy!
23:23, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 października 2008
Pamiętacie, jak z żalem żegnaliśmy zamordowaną Fabrykę Biedermana?

Choć wciąż trudno jest otrząsnąć się ze smutku, nie można dać się przygnieść tak częstym ostatnio doniesieniom mediów o wyburzeniach kolejnych fragmentów łódzkiego dziedzictwa kulturowego lub o podejrzanych pożarach zabytków.Zamiast wylewać żale i poddawać się bezradności  - trzeba zadziałać, najlepiej prewencyjnie. Dlatego razem ze Stowarzyszeniem Fabrykancka postanowiliśmy stworzyć Czerwoną Księgę łódzkich zabytków - miejsce, w którym każdy może dodać obiekt wart ocalenia i zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo grożące łódzkim zabytkom.To narzędzie ułatwi działania na rzecz ochrony i opieki nad łódzkimi zabytkami, których los w ostatnich latach jest coraz smutniejszy. Liczy się wkład każdego, bo istotne jest, aby łodzianie angażowali się osobiście w ratowanie tego, co stanowi o naszej wspólnej tożsamości i o wyjątkowości tak bardzo niedocenianej Łodzi. Czerwona Księga pozwoli na łatwiejsze monitorowanie obiektów i szybsze reagowanie na zagrożenia.

Wiemy, że łodzianom zależy na zachowaniu tej tożsamości - w ostatni ą niedzielę ponad 200 osób podpisało się pod apelem GPO i Stowarzyszenia Fabrykancka skierowanym do władz miasta o podjęcie działań w sprawie zaniedbanych łódzkich zabytków (z ulic Narutowicza oraz Rewolucji). Pisma z apelem od łodzian otrzymali między innymi wiceprezydent Marek Michalik i Architekt Miasta Marek Lisiak.

Dołącz do naszych działań - pomóż stworzyć modę na łódzkie zabytki!15.10.2008 "Czerwona księga łódzkich zabytków"
15.10.2008 "Czerwona księga łódzkich zabytków"
15.10.2008 "Rozmowa Dnia"
16.10.2008


19:24, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (1) »
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka