Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS
środa, 01 czerwca 2011

Punkt dla ŁodziData 1 czerwca kojarzy się wszystkim z Dniem Dziecka. W tym roku jest datą o tyle szczególną, że właśnie z początkiem miesiąca rusza III edycja plebiscytu "Punkt dla Łodzi". Celem plebiscytu jest odkrywanie jasnej strony miasta i promowanie ciekawych inicjatyw, korzystnie wpływających na jego wizerunek.

Plebiscyt został powołany do życia w 2009 roku przez nieformalną Grupę Pewnych Osób, jako swego rodzaju przeciwwaga dla przeprowadzonego rok wcześniej (luty 2008) plebiscytu "Czarne Kropy". "Kropy" miały za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców i władz miasta na najbardziej zaniedbane miejsca w Łodzi oraz uświadamianie, jak nie należy postępować.

Organizowany wiosną, gdy przyroda budzi się do życia "Punkt dla Łodzi" skupia się na prezentowaniu pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, a więc po pierwsze: udowadnianiu, że wbrew pozorom i stereotypom takie przykłady w Łodzi da się znaleźć (i to nawet nadspodziewanie wiele) i po drugie: zachęceniu do zmieniania miasta na lepsze poprzez zmienianie swojej okolicy, swojego wycinka tego miasta, pielęgnowania swojego "ogródka".

Odznaczenie "Punktem" nie wiąże się z gratyfikacją finansową ani przyznaniem złotej statuetki - nagrody mają charakter symboliczny, bo za plebiscytem nie stoi żaden kapitał - to inicjatywa obywatelska, niezależny konkurs zorganizowany przez osoby prywatne. To wyróżnienie dla laureatów, wyraz poparcia dla ich działań, ale konkurs organizowany jest głównie z myślą o obywatelach, aby uświadomić im, że w Łodzi znaleźć można wiele pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, jak również wciągnąć internautów w wyszukiwanie - i wskazywanie - jasnych punktów na mapie miasta.

Po podliczeniu głosów zbierze się jury, które wybierze laureatów spośród zgłoszonych. Liczba głosów internautów na daną osobę/inicjatywę może wpłynie na ich decyzję. Dotychczas komisja orzekała w składzie:

Małgorzata Hanzl - Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
Włodzimierz Adamiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Jerzy Grzegorski - Galeria Wschodnia
Krzysztof Candrowicz - Łódź Art Center
Andrzej Chętko - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
Jakub Polewski - społeczny opiekun zabytków
Marcin Polak - organizator plebiscytu
Marek Jurkiewicz- organizator plebiscytu

W ubiegłym roku największe poparcie internautów zyskali: Owoce i Warzywa, Ela Pędziwiatr i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.

Głosować można mailowo - marek@punktdlalodzi.pl lub kontakt@punktdlalodzi.pl, jak również poniżej, w komentarzach do tegoż wydarzenia. Głosy przyjmowane są od dziś do 12 czerwca do 12 w południe (oczywiście dokładnie ze stoperem mierzyć nie będziemy). Listę laureatów poprzednich edycji oraz regulamin konkursu można znaleźć na naszej oficjalnej stronie http://punktdlalodzi.pl/


15:25, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 maja 2011

W minioną sobotę na Starym Cmentarzu... 

00:35, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 maja 2011

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Sprzątanie dla Starego Cmentarza".

Dlaczego Stary Cmentarz?
Cmentarz założony został w 1855 roku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej.Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Ponad 200 znajdujących się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu wybitnych ludzi związanych z Łodzią.Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich – Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszym z nich w części ewangelickiej jest neogotyckie mauzoleum zwane Kaplicą Scheiblerów, w której pochowany jest Karol Scheibler. Od tej pory uratowano i odnowiono już kilkadziesiąt obiektów cmentarza.Dlaczego?
Bo wieloma grobami na Starym Cmentarzu nie ma się już kto opiekowaćBo wiele nietuzinkowych nagrobków jest schowanych pod warstwą bluszczuBo można dowiedzieć się czegoś o historii Łodzi.Bo jest to inna forma "wolontariatu miejskiego"
Dlaczego sprzątamy?Idea porządkowania grobów na Starym Cmentarzu sięga 2007, kiedy pod koniec października powstał pomysł, aby zgarnąć liście z niektórych grobów cmentarza przy ul. Ogrodowej. W 2008 (a także w 2009 i 2010) roku porządki odbyły się na wiosnę (maj) i jesień (październik) - wykraczając poza zwykłe grabienie. Ze sprzątania na sprzątanie, udział w akcji bierze coraz więcej osób spontanicznie przynosząc swoje własne narzędzia oraz inwestując swój wolny czas. 

Gdzie i kiedy?
7 maja (sobota), od godziny 10:00 (do ok. 14:00)
Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, część ewangelicka.
Zbiórka przy Kaplicy Scheiblera
Możliwe pytania:Czy akcja jest płatna? Nie. Akcja opiera się na wolontariacie wszystkich uczestników sprzątania.Czy należy się wcześniej zapisać? Nie. Wystarczy przyjść 7 maja; choć będziemy wdzięczni za wcześniejszą informacjęCo należy zabrać ze sobą? Ubranie robocze, ew. rękawice ogrodnicze.Czy należy przynieść jakieś narzędzia? Przez kilka edycji sprzątania, uzbieraliśmy trochę narzędzi (sekatorów, grabi, łopat), które są używane podczas sprzątania (zarówno naszego, jak i wykonywanego przez uczniów szkół ponadpodstawowych - narzędzia są przechowywane na terenie Starego Cmentarza); jeśli jednak mogą Państwo zabrać ze sobą podstawowe narzędzia ogrodnicze - nie zmarnują się. Najważniejsza jest jednak obecność "rąk do pracy".
Dodatkowych informacji udzielamy: tel. 531-157-000

22:06, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 marca 2011

Pojawił się pomysł aby na Piotrkowską przywrócić ruch samochodowy. Tego domagają się kupcy z ulicy Piotrkowskiej. Twierdzą bowiem, że to właśnie zakaz wjazdu samochodów jest przyczyną ich niepowodzeń w handlowaniu. Jako remedium na wszelkie problemy, widzą możliwość wjazdu i parkowania na Pietrynie...

Dlatego zapraszamy łodzian na wielkie zakupy na Piotrkowskiej. Pomóżmy kupcom i spróbujmy coś kupić w terminie, w którym zwykle wielu robi zakupy.

Zapraszamy w niedzielę 13 marca o godzinie 12:00. Zaczynamy przy fotelu Jaracza (ul. Piotrkowska 154) następnie idziemy od sklepu do sklepu w kierunku placu Wolności.

 

Daj znać na facebooku czy przyjdziesz, zaproś znajomych

22:14, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (6) »
czwartek, 10 lutego 2011

W Spółdzielni Mieszkaniowej Chrobry na Widzewie Wschodzie, nic nie wiedzieli o planowanym kiermaszu dywanów...

22:43, grupa.pewnych.osob.lodz , Relacje
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka