Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS

Akcje

poniedziałek, 30 lipca 2012

Dlaczego Cmentarz Żydowski?
Łódzki Cmentarz Żydowski jest największą w Polsce oraz jedną z największych w Europie nekropolii żydowskich. Jak każdy inny cmentarz, ten również jest pomnikiem świadczącym o dziejach naszego miasta. Pochowani są na nim łodzianie, zwykli ludzie oraz ci bardziej znani, zasłużeni dla rozwoju miasta oraz znani w świecie.

Dlaczego chcemy posprzątać?
Ilość prac porządkowych, potrzebnych do wykonania na cmentarzu, jest bardzo duża - dlatego przyda się każda pomoc. Chcemy przypomnieć o znaczeniu tego miejsca dla historii Łodzi.

Bo wieloma grobami tym cmentarzu w wyniku II wojny światowej nie ma się kto opiekować. Bo wiele nagrobków jest schowanych pod warstwą gałęzi oraz liści, często nagromadzonych przez wiele lat, oraz zarośniętych bujną trawą.
Bo można dowiedzieć się czegoś o historii Łodzi oraz tradycji ponad dwustutysięcznej społeczności tworzącej nasze miasto. Bo jest to inna forma "wolontariatu miejskiego"

Gdzie i kiedy?
12 sierpnia (niedziela), od godziny 10:00 (do ok. 14:00)
Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej (wejście od ulicy Zmiennej) > patrz mapka.
Zbiórka na terenie cmentarza przy furtce.

Możliwe pytania:
• Czy akcja jest płatna?
Nie. Akcja opiera się na wolontariacie wszystkich uczestników sprzątania.

• Czy należy się wcześniej zapisać?
Nie. Wystarczy przyjść 12 sierpnia; choć będziemy wdzięczni za wcześniejszą informację

• Co należy zabrać ze sobą?
Ubranie robocze, dobrze będzie również zabrać rękawice ogrodnicze (do dostania w większości dużych supermarketów w cenie ok. 2 zł za parę). Część narzędzi jest dostępna na cmentarzu, jednak jeżeli ktoś będzie miał możliwość zabrania ze sobą dodatkowych narzędzi (potrzebne mogą być szczególnie sekatory oraz łopatki ogrodnicze) na pewno się przydadzą). Najważniejsza jest jednak obecność „rąk do pracy”.

Można też zabrać ze sobą jakiś prowiant (coś do zjedzenia lub wypicia) - w pobliżu cmentarza nie
ma wielu sklepów.

Panowie są proszeni o zabranie ze sobą nakryć głowy (najbardziej praktyczne mogą być chustka
lub czapka)

Dodatkowych informacji udzielamy: tel. 504-614-179, 889-695-738 (mail: j.goralczyk@fundacjafenomen.pl)

Daj nam znać przez facebooka czy przyjdziesz (oraz zaproś znajomych ;-) ):
Strona Cmentarza żydowskiego: http://www.jewishlodzcemetery.org/

wtorek, 17 stycznia 2012

Nie cichną echa dyskusji, jaka rozgorzała po propozycji przesunięcia pomnika Kościuszki na placu Wolności.
Plac od dawna jest tylko rondem i parkingiem, nieprzyjaznym dla przechodnia. Zamiast jednak planować Wielkie Przesunięcia, warto zająć się tymi mniejszymi.

Około półtora roku temu na placu zaparkowało sobie auto, nazwijmy je po swojsku Peżotem.
Po jakimś czasie Straż Miejska zorientowała się, że plac to nie miejsce do parkowania i udekorowała Peżota żółtą obrączką.
Zaobrączkowany Peżot na pl. Wolności
Nie zmieniło to jednak sytuacji, Peżot stał niewzruszenie coraz bardziej poddając się upływowi czasu. Strażnicy zatem zdjęli obręcz.
Minęły zima, wiosna, lato, jesień. Nadeszła kolejna zima i auto, powoli obracając się we wrak, nadal tkwi w tym samym miejscu.

Peżot w listopadzie 2011r. (foto: breblebrox)
Doczekał się nawet uwiecznienia na najnowszej ortofotomapie:

Zdięcie lotnicze Peżota z mapa.lodz.pl
W nagrodę za wytrwałość, by uczcić ponad roczną udokumentowaną obecność porzuconego wraku na jednym z głównych placów Łodzi, postanowiliśmy wyprawić mu urodziny. 

Jednak w przeddzień imprezy stwierdziliśmy, że Peżot ZNIKNĄŁ!

To, czego nie udało zrobić się przez ponad rok, nastąpiło teraz - wrak nagle zniknął z placu Wolności.

Czy to przypadek, że usunięto go właśnie teraz?

Mimo odwołanego wydarzenia, warto jednak podjąć dyskusję - jak działają służby miejskie? Czy uznaniowo od czasu do czasu reagują, często sobie odpuszczając?

Czy charakterystyczne miejskie przestrzenie nie powinny być otoczone szczególną opieką?

Nawet najbardziej rewolucyjny remont nie poprawi kondycji placu Wolności, jeżeli ignorowane będzie codzienne niedbalstwo - i od usunięcia tego trzeba zacząć przede wszystkim

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

20:43, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (23) »
czwartek, 20 października 2011

Dodatkowych informacji udzielamy: tel. 531-157-000

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Sprzątanie dla Starego Cmentarza".

Dlaczego Stary Cmentarz?
Cmentarz założony został w 1855 roku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej.Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Ponad 200 znajdujących się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu wybitnych ludzi związanych z Łodzią.Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich – Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszym z nich w części ewangelickiej jest neogotyckie mauzoleum zwane Kaplicą Scheiblerów, w której pochowany jest Karol Scheibler. Od tej pory uratowano i odnowiono już kilkadziesiąt obiektów cmentarza.Dlaczego? 
Bo wieloma grobami na Starym Cmentarzu nie ma się już kto opiekowaćBo wiele nietuzinkowych nagrobków jest schowanych pod warstwą bluszczuBo można dowiedzieć się czegoś o historii Łodzi.Bo jest to inna forma "wolontariatu miejskiego"
Dlaczego sprzątamy?Idea porządkowania grobów na Starym Cmentarzu sięga 2007, kiedy pod koniec października powstał pomysł, aby zgarnąć liście z niektórych grobów cmentarza przy ul. Ogrodowej. W 2008 (a także w 2009 i 2010) roku porządki odbyły się na wiosnę (maj) i jesień (październik) - wykraczając poza zwykłe grabienie. Ze sprzątania na sprzątanie, udział w akcji bierze coraz więcej osób spontanicznie przynosząc swoje własne narzędzia oraz inwestując swój wolny czas. 

Gdzie i kiedy?
22 października (sobota), od godziny 11:00 (do ok. 14:00)
Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, część ewangelicka.
Zbiórka przy Kaplicy Scheiblera
Możliwe pytania: Czy akcja jest płatna? Nie.
Akcja opiera się na wolontariacie wszystkich uczestników sprzątania.
Czy należy się wcześniej zapisać? Nie. Wystarczy przyjść w sobotę; choć będziemy wdzięczni za wcześniejszą informację
Co należy zabrać ze sobą? Ubranie robocze, ew. rękawice ogrodnicze.
Czy należy przynieść jakieś narzędzia? Przez kilka edycji sprzątania, uzbieraliśmy trochę narzędzi (sekatorów, grabi, łopat), które są używane podczas sprzątania (zarówno naszego, jak i wykonywanego przez uczniów szkół ponadpodstawowych - narzędzia są przechowywane na terenie Starego Cmentarza); jeśli jednak mogą Państwo zabrać ze sobą podstawowe narzędzia ogrodnicze - nie zmarnują się.
Najważniejsza jest jednak obecność "rąk do pracy".

00:56, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Komentarze (5) »
środa, 01 czerwca 2011

Punkt dla ŁodziData 1 czerwca kojarzy się wszystkim z Dniem Dziecka. W tym roku jest datą o tyle szczególną, że właśnie z początkiem miesiąca rusza III edycja plebiscytu "Punkt dla Łodzi". Celem plebiscytu jest odkrywanie jasnej strony miasta i promowanie ciekawych inicjatyw, korzystnie wpływających na jego wizerunek.

Plebiscyt został powołany do życia w 2009 roku przez nieformalną Grupę Pewnych Osób, jako swego rodzaju przeciwwaga dla przeprowadzonego rok wcześniej (luty 2008) plebiscytu "Czarne Kropy". "Kropy" miały za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców i władz miasta na najbardziej zaniedbane miejsca w Łodzi oraz uświadamianie, jak nie należy postępować.

Organizowany wiosną, gdy przyroda budzi się do życia "Punkt dla Łodzi" skupia się na prezentowaniu pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, a więc po pierwsze: udowadnianiu, że wbrew pozorom i stereotypom takie przykłady w Łodzi da się znaleźć (i to nawet nadspodziewanie wiele) i po drugie: zachęceniu do zmieniania miasta na lepsze poprzez zmienianie swojej okolicy, swojego wycinka tego miasta, pielęgnowania swojego "ogródka".

Odznaczenie "Punktem" nie wiąże się z gratyfikacją finansową ani przyznaniem złotej statuetki - nagrody mają charakter symboliczny, bo za plebiscytem nie stoi żaden kapitał - to inicjatywa obywatelska, niezależny konkurs zorganizowany przez osoby prywatne. To wyróżnienie dla laureatów, wyraz poparcia dla ich działań, ale konkurs organizowany jest głównie z myślą o obywatelach, aby uświadomić im, że w Łodzi znaleźć można wiele pozytywnych przykładów działań w sferze estetycznej, społecznej i kulturalnej, jak również wciągnąć internautów w wyszukiwanie - i wskazywanie - jasnych punktów na mapie miasta.

Po podliczeniu głosów zbierze się jury, które wybierze laureatów spośród zgłoszonych. Liczba głosów internautów na daną osobę/inicjatywę może wpłynie na ich decyzję. Dotychczas komisja orzekała w składzie:

Małgorzata Hanzl - Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
Włodzimierz Adamiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Jerzy Grzegorski - Galeria Wschodnia
Krzysztof Candrowicz - Łódź Art Center
Andrzej Chętko - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
Jakub Polewski - społeczny opiekun zabytków
Marcin Polak - organizator plebiscytu
Marek Jurkiewicz- organizator plebiscytu

W ubiegłym roku największe poparcie internautów zyskali: Owoce i Warzywa, Ela Pędziwiatr i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.

Głosować można mailowo - marek@punktdlalodzi.pl lub kontakt@punktdlalodzi.pl, jak również poniżej, w komentarzach do tegoż wydarzenia. Głosy przyjmowane są od dziś do 12 czerwca do 12 w południe (oczywiście dokładnie ze stoperem mierzyć nie będziemy). Listę laureatów poprzednich edycji oraz regulamin konkursu można znaleźć na naszej oficjalnej stronie http://punktdlalodzi.pl/


15:25, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 maja 2011

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Sprzątanie dla Starego Cmentarza".

Dlaczego Stary Cmentarz?
Cmentarz założony został w 1855 roku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej.Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Ponad 200 znajdujących się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu wybitnych ludzi związanych z Łodzią.Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich – Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszym z nich w części ewangelickiej jest neogotyckie mauzoleum zwane Kaplicą Scheiblerów, w której pochowany jest Karol Scheibler. Od tej pory uratowano i odnowiono już kilkadziesiąt obiektów cmentarza.Dlaczego?
Bo wieloma grobami na Starym Cmentarzu nie ma się już kto opiekowaćBo wiele nietuzinkowych nagrobków jest schowanych pod warstwą bluszczuBo można dowiedzieć się czegoś o historii Łodzi.Bo jest to inna forma "wolontariatu miejskiego"
Dlaczego sprzątamy?Idea porządkowania grobów na Starym Cmentarzu sięga 2007, kiedy pod koniec października powstał pomysł, aby zgarnąć liście z niektórych grobów cmentarza przy ul. Ogrodowej. W 2008 (a także w 2009 i 2010) roku porządki odbyły się na wiosnę (maj) i jesień (październik) - wykraczając poza zwykłe grabienie. Ze sprzątania na sprzątanie, udział w akcji bierze coraz więcej osób spontanicznie przynosząc swoje własne narzędzia oraz inwestując swój wolny czas. 

Gdzie i kiedy?
7 maja (sobota), od godziny 10:00 (do ok. 14:00)
Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, część ewangelicka.
Zbiórka przy Kaplicy Scheiblera
Możliwe pytania:Czy akcja jest płatna? Nie. Akcja opiera się na wolontariacie wszystkich uczestników sprzątania.Czy należy się wcześniej zapisać? Nie. Wystarczy przyjść 7 maja; choć będziemy wdzięczni za wcześniejszą informacjęCo należy zabrać ze sobą? Ubranie robocze, ew. rękawice ogrodnicze.Czy należy przynieść jakieś narzędzia? Przez kilka edycji sprzątania, uzbieraliśmy trochę narzędzi (sekatorów, grabi, łopat), które są używane podczas sprzątania (zarówno naszego, jak i wykonywanego przez uczniów szkół ponadpodstawowych - narzędzia są przechowywane na terenie Starego Cmentarza); jeśli jednak mogą Państwo zabrać ze sobą podstawowe narzędzia ogrodnicze - nie zmarnują się. Najważniejsza jest jednak obecność "rąk do pracy".
Dodatkowych informacji udzielamy: tel. 531-157-000

22:06, grupa.pewnych.osob.lodz , Akcje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka