Działamy w mieście. Działamy dla miasta. Działamy przez miasto.
Kategorie: Wszystkie | Akcje | Info | Intro | Relacje
RSS

Info

czwartek, 08 października 2009

No i stało się. 
Po prawie dwóch latach, dwóch pikietach estetycznych, planach na trzecią (muzyczną), dzisiaj (6.10.2009) przed południem, stało się to co stać się kiedyś musiało.

Tylko czy to musiało tyle trwać? Czy reakcja musiała dopiero nastąpić po akcji społecznej?
I pytanie najważniejsze: co z pozostałymi budami w centrum? Wszak widok w tym miejscu z 2007 roku jest nadal niemal taki sam.

I pikieta estetyczna (kliknij) 6.12.2007
II pikieta estetyczna (kliknij) 29.05.2008

Fotorelacja z 6.10.2009:

I po budzie

 

7.10.2009 "Rozebrali podest po budzie przy Piotrkowskiej"

Rozbieranie podestu po budzie przy Piotrkowskiej

 

22:09, grupa.pewnych.osob.lodz , Info
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2009
Rozpoczęta piknikiem akcja Lipowa od Nowa ma swój dalszy ciąg. Studenci Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Hanzl (Zakład Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej) tworzyli projekty zagospodarowania placu przy ulicy Lipowej 42/44.Stworzyli siedemnaście wyjątkowych prac, spośród których szacowna Komisja musiała wybrać te najlepsze. W skład komisji weszli: Małgorzata Hanzl, doc. dr. inż. arch. Elżbieta Muszyńska (Politechnika Łódzka, prezes Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Urbanistów Polskich), prof. dr. hab Marek Janiak (Politechnika Łódzka, prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej), Romuald Chudzicki (przewodniczący rady osiedla Stare Polesie) oraz przedstawiciele Grupy Pewnych Osób.

Zadanie nie było łatwe, ponieważ każdy uczestnik proponował inne rozwiązania, a kolejne prace były coraz ciekawsze. Pojawiły się więc projekty inspirowane nazwą naszego miasta, których głównym elementem był mały staw z łódkami. Studenci, z czego się należy cieszyć, opierali się również na wzorcach zagranicznych tworząc czasem futurystyczne projekty. Tak było w przypadku projektu autorstwa Roberta Dzikiego, wzorowanego na placu z St. Gallen. Robert zdobył III nagrodę i mimo że projekt nie do końca przystaje do rzeczywistości, w której żyjemy, tak właśnie projektuje się w nowoczesnych metropoliach europejskich i do takich wzorców należy dążyć. II miejsce, po burzliwych dyskusjach przypadło Sykstusowi Kucharskiemu, który starał się stworzyć system pomieszczeń oddzielonych pasami i ścianami zieleni. Wszyscy członkowie Komisji byli zgodni, że to niezwykle ciekawy i obiecujący pomysł. Jednak większość głosów przypadła Magdalenie Dzikowskiej, przede wszystkim ze względu na innowacyjny pomysł, czystość i plastyczność formy.Pomysł Magdy wyróżniał się spośród innych prostotą i pomysłowością. Według projektu dzieci bawią się i spacerują po wielkich puzzlach różnych rozmiarów i wysokości. Znalazła się ściana, na której można do woli pisać i malować oraz liczne trudno zniszczalne urządzenia placu zabaw.

Więcej informacji i zdjęć na stronie akcji: www.lipowa.org.
22:28, grupa.pewnych.osob.lodz , Info
Link Komentarze (10) »
środa, 18 lutego 2009


Mamy przyjemność ogłosić, że plebiscyt Punkt dla Łodzi zyskał międzynarodowy wymiar!  Plebiscyt został objęty patronatem sieci CommunityPlanning.net.


CommunityPlanning.net jest siecią o zasięgu ogólnoświatowym, której  celem jest wymiana dobrych praktyk związanych z udziałem mieszkańców w tworzeniu własnego środowiska życia.

Potrzeba współtworzenia najbliższego otoczenia poprzez angażowanie się mieszkańców w lokalne planowanie i zarządzanie staje się coraz bardziej dostrzegalna. Powszechnie uznaje się, że jest to jedyna droga tworzenia środowiska życia odpowiadającego potrzebom lokalnych społeczności, również w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Witryna sieci CommunityPlanning.net stanowi przegląd nowych metod planowania z udziałem lokalnej społeczności. Jest cennym źródłem wiedzy o metodach angażowania się mieszkańców w skomplikowane sprawy związane z architekturą, planowaniem i projektowaniem urbanistycznym.  Prezentowane metody zostały wypracowane w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, w różnych krajach. Dotyczą nowych sposobów angażowania mieszkańców, nowych rodzajów działań, nowych typów organizacji i nowych sposobów wspierania partycypacji. Wśród opisanych narzędzi znajdziemy między innymi propozycje konkursów, warsztatów projektowych, interaktywnych wystaw oraz wiele innych.

Przegląd metod i przykładów - w formie poradnika - adresowany jest zarówno do mieszkańców chcących poprawić miejsce swego zamieszkania, polityków zainteresowanych ulepszeniem podejmowanych działań, oraz urbanistów. Każda z opisanych metod może być z powodzeniem stosowana niezależnie od innych. Jednak  dopiero ich twórcze zestawienie - zaprezentowane w formie gotowych do zastosowania przykładowych scenariuszy - pozwala na wprowadzenie pozytywnych zmian w zrównoważony sposób.

Celem jest zainteresowanie mieszkańców lokalnym, codziennym krajobrazem. Podobny cel przyświeca organizatorom plebiscytu na Punkt dla Łodzi.
    
gł 20.02.2009  "Punkt dla Łodzi w CommunityPlanning.net"

01:54, grupa.pewnych.osob.lodz , Info
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 grudnia 2008

Ruszyła oficjalna strona ruchu społecznego Szacunek dla Łodzi, którego uczestnikiem jest Grupa Pewnych Osób. Ruch powstał jako szeroka koalicja wszelkich możliwych środowisk, które sprzeciwiają się dewastacji łódzkiego dziedzictwa kulturowego.

 

 www.szacunek.dlalodzi.info

 

Dlaczego warto walczyć o łódzkie zabytki? Obejrzyj pasjonujący wykład Marka Janiaka, który na wiele spraw otwiera oczy i pozwala dostrzec wyjątkowość Łodzi. ZNAJDZIESZ GO TUTAJ.

piątek, 19 września 2008
Łódź ma szansę dołączyć do grona polskich miast, w których radni uchwalili standardy techniczne ścieżek rowerowych. Wszystko za sprawą inicjatywy Rowerowa Łódź oraz sprzyjającym jej radnym: Bartoszowi Domaszewiczowi oraz Krzysztofowi Piątkowskiemu. Dokładny opis standardów, jakim mają szansę odpowiadać ścieżki można znaleźć tutaj. Ponieważ los inicjatywy nie jest do końca przesądzony każdy może napisać do Rady Miasta maila z wyrazami swojego poparcia dla projektu. Jak to zrobić? To proste, wejdź na tę stronę.
 
 
 

 
1 , 2
Grupa Pewnych Osób

Utwórz swoją wizytówkę Grupa Pewnych Osób


Grupy dyskusyjne
Porozmawiaj
Twój @gmail.com :
Zobacz panel dyskusyjny
Wypunktujmy dobre strony Łodzi

Zamieść nasz button:
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób
Grupa Pewnych Osób


statystyka